Chorzy i cierpiący u Matki Bożej Pocieszenia

miniaturaTradycyjnie w pierwszą środę września do Czeladzi przybywają chorzy z terenu diecezji sosnowieckiej, aby modlić się oraz zawierzać swoje życie i cierpienie Matce Bożej Pocieszenia. Mszę Świętą za jej wstawiennictwem w kościele pw. św. Stanisława BM sprawował bp Grzegorz Kaszak.

Razem z sosnowieckim ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali kapelani szpitali oraz księża z dekanatu na czele z dziekanem czeladzkim – ks. Mirosławem Sołtyskiem oraz miejscowym proboszczem – ks. Jarosławem Wolskim. Bp Kaszak wskazał, że choć często nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie dlaczego dotyka nas cierpienie, to jednak warto poszukiwać jego sensu: "Chrystus przyszedł na ziemię, aby na zbawić. Co to znaczy? To znaczy po to, aby pokonać wszelkie zło. On przychodzi i pokonuje to zło, ale przez cierpienie. Został doświadczony katuszami i wymyślnymi torturami. Gdy umierał na krzyżu, strasznie cierpiał. Zbawienie przyszło przez cierpienie Jezusa Chrystusa. A Pismo Święte nas poucza, że my także możemy uczestniczyć w tych cierpieniach naszego Pana i przyczyniać się do tego, że ten świat będzie lepszy, że zło, które na tym świecie się panoszy – także w nas i wokół nas – zostanie zwyciężone – podkreślił w homilii Biskup."

Wymownym momentem Liturgii było sprawowanie sakramentu namaszczenia chorych. Kapłani wspólnie z Biskupem udzielili namaszczenia olejem chorych wszystkim, którzy mieli potrzebę wzmocnienia swojej wiary, tak bardzo potrzebnej w codziennym stawianiu czoła swoimi dolegliwościami. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele uczniów, Sodalicji Mariańskiej oraz burmistrz Czeladzi - Zbigniew Szaleniec – złożyli Biskupowi życzenia z racji niedawno obchodzonych imienin. Liturgia zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i indywidualnym błogosławieństwem, tzw. lourdzkim.

Chorzy, pielgrzymujący do kościoła pw. św. Stanisława BM w Czeladzi mieli okazję przed Mszą świętą wysłuchać konferencji dr n. med. Alicji Cegłowskiej, ordynator w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, która poświęciła swoje wystąpienie tematyce samotności, jako choroby współczesności. Słowo bezpośredniego wprowadzenia duszpasterskiego do Mszy Świętej skierował do pielgrzymów ks. Henryk Szymiec.

Czeladzka Rada Rycerzy Kolumba przygotowała na placu kościelnym poczęstunek dla uczestników pielgrzymki chorych, a na pobliskim Rynku na chętnych czekały stoiska w ramach Festynu Zdrowia, gdzie każdy mógł skorzystać z darmowych badań i porad medycznych. Organizacja festynu odbywa się we współpracy z władzami Miasta Czeladzi.

W czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława BM od XVII w. istnieje kult Matki Bożej Pocieszenia. Dekret zezwalający na publiczne oddawanie czci Najświętszej Maryi Pannie w Jej wizerunku wydał 5 maja 1651 r. biskup krakowski Piotr Gembicki. Kult trwał nieprzerwanie do 1923 r., a jego odnowienie nastąpiło w 1988 r. z udziałem metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka.

relacja pochodzi ze strony diecezji sosnowieckiej
tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech