Uroczystość patriotyczno – religijna w Czeladzi

miniaturaTrzeciomajowe obchody uroczystości Matki Bożej Królowej Polski miały bardzo uroczysty charakter w parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi. Rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 10, której przewodniczył proboszcz miejsca - ksiądz kanonik Jarosław Wolski.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele lokalnych władz: poseł na sejm – burmistrz miasta Czeladź – pan Zbigniew Szaleniec wraz z małżonką, zastępca burmistrza ds. społecznych – pani Beata Zawiła, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego – pan Jan Powałka, radni Rady Powiatu Będzińskiego, przewodniczący Rady Miejskiej – pan Dominik Penar, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – pan Marcin Gadecki i pan Andrzej Mentel, a także członek Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – pan Ryszard Gwiazda.

Uroczysty charakter spotkania został podkreślony także poprzez liczny udział pocztów sztandarowych lokalnych szkół i organizacji. Nie zabrakło też klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, która równym krokiem wmaszerowała do świątyni i utworzyła szpaler wzdłuż nawy głównej.

W swej homilii celebrans podkreślił znaczenie Maryi, która jako Królowa Polski prowadzi nasz naród do Swego Syna. Jest Ona Królową, której panowanie jest służbą ludziom. Dzięki Niej możemy poczuć się jak dzieci. W tym szczególnym dniu czcimy naszą Matkę i zarazem Królową panującą w naszej ojczyźnie. Musimy pamiętać również o wiekopomnym wydarzeniu sprzed ponad dwustu lat, jakim było uchwalenie pierwszej na kontynencie europejskim Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie pokazało, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać, jeśli tylko jesteśmy zjednoczeni. Ta Konstytucja była zalążkiem tej jedności, która potem umożliwiła naszemu narodowi przetrwanie trudnych dziejów historii naszej ojczyzny. Dlatego muszą ustać obecne podziały i waśnie, jeśli chcemy dbać o dobro naszej ziemskiej ojczyzny oraz dobro przyszłych pokoleń. Takie zjednoczenie jest możliwe tylko pod krzyżem, bo krzyż jest wpisany w dzieje ludzkości i dzieje poszczególnych narodów. By móc zbudować lepszą przyszłość, należy szanować przeszłe tradycje i uczyć się na błędach poprzednich pokoleń.

Na zakończenie spotkania ksiądz proboszcz podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę i ofiarowane komunie w intencji naszej ojczyzny. Następnie odmówiona została modlitwa za ojczyznę księdza Piotra Skargi. Drugą część uroczystości stanowił uroczysty pochód na plac Konstytucji 3 Maja, który poprowadziła górnicza orkiestrą dęta pod batutą Józefa Marczyńskiego. Tam odbyły się obchody miejskie, a pod pomnikiem ku czci Czeladzian poległych w obronie ojczyzny złożono kwiaty.

Relacja Agnieszka Babio & ks.Andrzej