Festiwalu Ave Maria Online z Grzegorzem Biernackim

miniaturaMaj od ponad 20 lat jest miesiącem, w którym w Czeladzi zwyczajowo odbywa się Festiwal Ave Maria.

W tym roku powinna odbyć się jego 21 edycja. Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa Miasto Czeladź proponuje wszystkim melomanom wydarzenie bez precedensu, lecz jedyne możliwe w tym trudnym czasie, a mianowicie koncert online, czyli transmisję video z Kopalni Kultury. Będzie można ją zobaczyć na profilu Miasta Czeladź w serwisie Facebook. Zatem zapraszamy w piątek, 29 maja o godzinie 17.00 do uczestnictwa w tym wydarzeniu. W około półgodzinnym koncercie wystąpi niezwykle interesujący tenor – artysta młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach - Grzegorz Biernacki. Jest wychowankiem kilku znakomitych śpiewaków operowych i profesorów AM: ks. prof. Pawła Sobierajskiego, Jana Ballarina i Adama Szerszenia. Zawodowo, jako chórzysta i solista związany jest z Operą Śląską w Bytomiu, ale także – od trzech lat – z parafią św. Stanisława B.M. w Czeladzi, gdzie można go usłyszeć podczas nabożeństw. Wystąpi w około półgodzinnym recitalu, podczas którego wykona kilka pieśni, wśród nich „Ave Maria” Charles’a Gounoda i słynną arię „Pie Iesus” z „Requiem” Andrew Lloyda Webera. Przy fortepianie zasiądzie Marzena Lempa.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności. Oprawę scenograficzną stanowić będzie imponująca projekcja multimedialna, a przebieg koncertu przekazywany będzie z trzech kamer.

Po zakończeniu transmisji koncert będzie dostępny w całości na miejskim kanale w serwisie YouTube.

Przypomnijmy, że bez mała dwa tygodnie temu, również w ramach Festiwalu Ave Maria Online, w niedzielę 10 maja w kościele św. Stanisława B.M. odbył się koncert Józefa Skrzeka - wybitnego multiinstrumentalisty, organisty, wokalisty i kompozytora, którego festiwalowa publiczność zapewne pamięta z genialnego występu w GSW „Elektrownia” przed dwoma laty. Na program koncertu złożyły się kompozycje poświęcone Matce Bożej, m.in. fragmenty Kantaty Maryjnej do słów Romana Brandstaettera z najnowszej płyty artysty oraz Litania Loretańska i inne pieśni.

Koncertu wysłuchało zaledwie kilkudziesięciu uczestników mszy św. w kościele św. Stanisława B.M., ale dla wszystkich zainteresowanych jest dostępny na kanale YouTube pod linkiem

Występ Józefa Skrzeka w Czeladzi - (Ave Maria 2020 - Online)

Organizatorami koncertów Festiwalu Ave Maria Online są Miasto Czeladź, parafia św. Stanisława B.M. i Kopalnia Kultury.

Wiesława Konopelska