Jubileusz - msza święta

jubileuszKulminacją Jubileuszu 750-lecia parafii p.w. św. Stanisława B.M. była odprawiona w dniu święta  Patrona, 8 maja 2010 r., Msza Święta Pontyfikalna, której przewodniczył Metropolita Częstochowski ks. abp Stanisław Nowak. Koncelebrantami byli Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak, który wygłosił homilię oraz ks. bp Piotr Skucha Biskup Pomocniczy.

Wszystkich przybyłych na tę uroczystą mszę powitał  proboszcz parafii ks. kanonik Jarosław Wolski.

Uczestnikami liturgii byli również m.in. biskup ewangelicko-augsburski ks. Tadeusz Szurman, ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski proboszcz cerkwii prawosławnej w Sosnowcu, ks. dr Mariusz Karaś wikariusz generalny kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, Zakon Rycerzy Bożogrobców oraz liczne grono zaproszonych kapłanów nie tylko z diecezji sosnowieckiej. Przybyli senatorowie RP Zbigniew Szaleniec i Czesław Ryszka, władze Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz reprezentanci Rady Powiatu, władze miasta Czeladź z burmistrzem Markiem Mrozowskim, radni  Rady Miejskiej w Czeladzi z przewodniczącym Sławomirem Święchem.

Podczas mszy poświęcony został nowy sztandar miasta Czeladź.

Wśród darów, złożonych podczas mszy na ręce celebransów  przez delegacje reprezentujące fundatorów, były m.in. krzyż procesyjny, Ewangeliarz i kielich – unikatowa replika kielicha zaprojektowanego dla papieża Jana Pawła II.

W trakcie Mszy św. Pontyfikalnej nie zabrakło hymnu ku czci św. Stanisława  Gaude, Mater Polonia oraz innych pieśni w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją prof. Aleksandry Paszek-Trefon. Pieśń Ave Maria Cacciniego, Panis angelicus Cesara Francka i inne utwory wykonała znakomita śpiewaczka Bożena Grudzińska-Kubik.

Mszę św. zakończyło ucałowanie relikwii św. Stanisława B.M.

Foto: Marcin Binkiewicz