Program uroczystości jubileuszowych

 

750 lat PARAFII P.W. ŚW. STANISŁAWA BM W CZELADZI
Program obchodów

Należąca do najstarszych w Zagłębiu Dąbrowskim parafia p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi obchodzi jubileusz 750-lecia istnienia. 

Patronat Honorowy nad  Jubileuszem 750 –lecia Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika objął Jego Ekscelencja Biskup Sosnowiecki ks. dr Grzegorz Kaszak.

* 5 maja o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem  ks. prof. Jana Macieja Dyducha rektora Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie z udziałem władz samorządowych miasta oraz duchowieństwa i przedstawicieli wspólnoty parafialnej w Czeladzi. Wcześniej, także 5 maja zostaną złożone kwiaty w bazylice na Skałce.

W dniach 8 i 9 maja w kościele św. Stanisława BM i na rynku Starego Miasta  odbywać się będą uroczystości związane z Jubileuszem.Do udziału w obchodach Jubileuszu zapraszają proboszcz parafii św. Stanisława BM ks. kanonik Jarosław Wolski oraz burmistrz Miasta Czeladź Marek Mrozowski

* W dniu 8 maja 2010 r. (sobota) godz. 18.00, w kościele św. Stanisława BM odbędzie się Uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez abpa Stanisława Nowaka Metropolitę Częstochowskiego, bpa  Grzegorza Kaszaka Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej
oraz bpa Piotra Skuchę Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej.
Oprawę artystyczną Mszy Świętej zapewni Chór Akademii Muzycznej w Katowicach
pod dyrekcją prof. Aleksandry Trefon-Paszek. Z mini recitalem wystąpi Bożena Grudzińska-Kubik (sopran), a akompaniować będzie Tomasz Pernal (organy).

Podczas Mszy św. poświęcony będzie nowy sztandar miasta Czeladź (ze św. Stanisławem na głowicy) oraz Tablica pamiątkowa Jubileuszu 750-lecia.

* W niedzielę 9 maja 2010 r. (niedziela),  godz. 19.30 również w kościele św. Stanisława BM odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego Orkiestra Symfoniczna i Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją  Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają kompozycje Wojciecha Kilara Magnificat i Victoria. Solistami koncertu będą: Izabela Kłosińska- sopran, Tomasz Krzysica – tenor, Romuald Tesarowicz- bas.
Na koncert wstęp wolny.

* Z okazji Jubileuszu parafii 8 maja na Rynku Starego Miasta odbywać się będzie Jarmark  świętego Stanisława, podczas którego grupa rycerzy przedstawi inscenizację ukazującą w krótkiej formie żywot św. Stanisława. Na straganach będzie można zaopatrzyć się w pamiątkami związane z Jubileuszem. Odbywać się będą również  koncerty zespołów muzycznych, a gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.

* Od 23 kwietnia będzie można oglądać zorganizowaną po raz pierwszy wystawę prac prof. Macieja Makarewicza – wybitnego twórcy witraży i polichromii w wielu kościołach w Polsce, znakomitego grafika i malarza, plakacisty i rysownika, wieloletniego dziekana Wydziału Grafiki Karkowskiej Akademii Sztuk Pięknych. M. Makarewicz był również
twórca polichromii i witraży w kościele św. Stanisława BM.
Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, a miejscem ekspozycji jest Muzeum Saturn.

* Drugim ważnym wydarzeniem artystycznym z okazji Jubileuszu będzie wystawa prof. Antoniego Kowalskiego Pt.  „Amen”, prezentująca malarstwo, grafiki i instalacje Wystawa od 6 maja gościć będzie w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” (teren kopalni „Saturn”). Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych

* Z kolei w kościele św. Stanisława od 2 maja, do końca miesiąca będzie można zobaczyć wystawę Pt. „300 lat czeladzkich pielgrzymek”, przygotowaną przez
Czeladzki Klub Pielgrzyma i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych.

* Jubileusz 750 –lecia parafii pw. św. Stanisława był również okazją do wydania przez Miasto Czeladź publikacji książkowych. Są to:
1. Czesław Ryszka. Czeladź. 750 lat miasta i parafii p.w. św. Stanisława BM
2. Zbigniew J. Białkiewicz „Kościół p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi. Perła neoromańska w Zagłębiu Dąbrowskim”” (wydawnictwo wspólne Politechniki Krakowskiej i Miasta Czeladź) – praca naukowa
3. „Święty Stanisław Biskup i Męczennik – patron miasta i parafii w Czeladzi”

* Zrealizowany został również krótkometrażowy film  p.t. „750 lat parafii p.w. św. Stanisława BM w Czeladzi” oraz wybito okolicznościowy medal i monetę. Natomiast w grudniu minionego roku miasto Czeladź wydało kalendarz na 2010 rok poświęcony Jubileuszowi parafii.

Zobacz plakat [PDF, 2MB]

750lat